مقالات

۵ آلاینده خطرناک در آب آشامیدنی ۵ آلاینده خطرناک در آب آشامیدنی

چرا باید از دستگاه تصفیه آب استفاده کنیم؟ مگر اجداد ما که سالها از این آب نوشیده اند ، مشکلی دارند؟ این سوال را خیلی از مشتریان که قصد خرید دستگاه تصفیه آبخانگی را دارند از ما می پرسند.
شاید یادتان هست که در دورانی نه چندان دور ، شاید در ایام کودکیتان ، در یک روز گرم تابستانی هیچ چیز بهتر از نوشیدن آب خنک و زلال یک چشمه یا رودخانه نبود. اما به نظر می رسد آن خاطرات دیگر تکرار نخواهند شد و دیگر چنان روزهایی را تجربه نخواهیم کرد. آلودگی های زیادی وارد آب آشامیدنی ما می شوند که می توانند آسیب های جدی به سلامتی ما و فرزندانمان بزنند. حتی امروزه به آب معدنی ها هم نمی توان اعتماد کرد. چندی پیش گزارشی نشان می داد که بیش از نیمی از آب معدنی های تولید شده در کشور فاقد استانداردهای لازم هستند و بیش از ۲۵ درصد آب معدنی ها در واقع از آب لوله کشی پر می شوند.
آنچه در این مقاله به آن می پردازیم معرفی ۵ آلاینده از آلاینده های مهم است که آب آشامیدنی ما را آلوده می کنند. این آلاینده ها در هرکجا می توانند باشند : آب های زیرزمینی ، آب شهری و یا آب های بطری.

بررسی آلاینده های موجود در آب

آرسنیک(Arsenic)

آرسنیک یکی از فلزات سنگین است که عامل ابتلا به سرطان ریه ، مثانه ، پوست ، کبد و سرطان کلیه می باشد. همچنین آرسنیک در آب آشامیدنی می تواند به قلب ، مغز و سیستم اعصاب ، آسیب وارد کرده و مشکلاتی را در دستگاه تناسلی به وجود آورده و باعث اختلالات جنینی شود. آرسنیک ، بیشتر در اثر مصرف حشره کش های حاوی آرسنیک و یا به وسیله فاضلاب های صنایع مختلف وارد آب می شود.

 

مواد رادیواکتیو (Radioactivity)

فاجعه هسته ای در ژاپن در سال جاری (۱۳۹۰) نشان داد که خطر نشت مواد رادیواکتیو ، بسیار جدی است. ذرات رادیواکتیو به راحتی می توانند به سفره های آب زیرزمینی نفوذ کرده و از آنجا بر تمامی اکوسیستم و محیط زیست و از جمله بر آب آشامیدنی ما انسانها ، اثر بگذارند.

نفوذ مواد رادیواکتیو در آب های زیرزمینی می تواند به کلیه ها صدمه وارد کرده و خطر ابتلا به برخی از سرطانها را افزایش دهد. علاوه بر حوادثی که ممکن است در نیروگاه های هسته ای اتفاق بیفتد ( نظیر آنچه در ژاپن اتفاق افتاد) عناصر رادیواکتیو می توانند از طریق برخی از مواد معدنی نیز وارد محیط زیست و آب آشامیدنی شوند. در واقع نوشیدن آب آلوده یکی از اصلی ترین راه های نفوذ مواد رادیواکتیو به بدن ماست.

فلوراید(Fluoride)

شاید کمی عجیب باشد اما همان فلورایدی که در بسیاری از خمیردندان ها وجود دارد ، چنانچه مقدار آن بیش از اندازه باشد ، تبدیل به یک تهدید می شود. مقدار کم فلوراید میتواند از پوسیدگی دندانها جلوگیری کند اما باید بدانید که فلوراید عنصری بسیار سمی است که مقادیر بالای آن می تواند باعث فلوئوروزیس دندانی ، مسمومیت و حتی مرگ شود. علاوه بر این ، فلوراید از نظر برخی از محققان ، مشکوک به سرطان زایی نیز هست. بنابراین نوشیدن آبی که حاوی فلوراید است ، چندان توصیه نمی شود. مطابق استاندارد آب آشامیدنی در امریکا ، میزان فلوراید در آب آشامیدنی نمی بایست بیشتر از ۷/۰ میلی گرم در لیتر باشد.

کروم (Chromium)

تحقیقات کارگروه محیط زیست (EWP) در امریکا نشان داد که آب مصرفی بیش از ۳۱ شهر آمریکا آلوده به کروم ۶ هستند. قرار گرفتن در معرض کروم ۶ می تواند باعث سرطان معده ، نارسایی کلیه و کبد ، کندذهنی ، آلزایمر و … شود. کرومات ها اغلب در صنایع چرم سازی ، رنگ ساختمان و برخی از مصالح ساختمانی استفاده شده و از همین راهها وارد محیط زیست و آب های زیرزمینی می شوند. بنابر اظهارات رِبکا ساتِن ، دانشمند ارشد کارگروه محیط زیست(EWP) بهترین راه برای حذف کروم ، استفاده از دستگاه های تصفیه آب اسمزمعکوس است.

سرب(Lead)

اثرات مخرب سرب بر کسی پوشیده نیست. این فلز سنگین و سمی ، باعث اختلال در سیستم عصبی کودکان شده و باعث کم خونی ، تشنج و حتی مرگ می شود. سرب از طریق لوله های سربی آب ، و حتی لوله هایی که با سرب لحیم شده اند وارد آب آشامیدنی می شود. امروزه استفاده از سرب در لوله های آب ممنوع است اما هنوز هم برخی از لوله های قدیمی حاوی ترکیبات سربی هستند. دستگاه های تصفیه آب خانگی که دارای فیلتر اسمز معکوس(RO) هستند می توانند سرب را از آب آشامیدنی حذف کنند.

راه حل موثر : استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی

بهترین راه حل که هم کارایی و کیفیت لازم را داشته باشد و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد ، استفاده ازدستگاه های تصفیه آب خانگی است.

فیلتر اسمزمعکوس به کار رفته در این دستگاه ها ،آلاینده های مضررا از آب آشامیدنی حذف کرده آب را سبک و گوارا می کند. این دستگاه ها هم چنین طعم و بوی نامطبوع آب را حذف کرده و آبی سام و گوارا را برای شما فراهم می کنند. دستگاه های تصفیه آب خانگی ، مواد و عناصر رادیواکتیو و آلودگی های میکروبی ، باکتری ها و ویروس ها را نیز از آب حذف می کنند. دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس ، بهترین فن آوری برای محافظت از خانواده و فرزندان شما در برابر آلودگی های آب آشامیدنی هستند.

 

ارتباط با ما

جهت ارایه انتقاد، پیشنهاد و نقطه نظرات خود از طریق فرم زیر اقدام نمایید.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا پیام خود را وارد کنید

عضویت در خبرنامه

با ثبت پست الکترونیکی خود عضو خبرنامه شوید.